تبلیغات
دانشگاه پیام نور خوانسار-سربازان جنگ نرم - پارتیزان
 
دانشگاه پیام نور خوانسار-سربازان جنگ نرم
اقتصاد وفرهنگ با عزم ملی ومدیریت جهادی
چهارشنبه 12 خرداد 1389 :: نویسنده : خادم ولایت
پارتیزان‌های مجازی؛ مقهور سربازان سایبری سپاه
تهاجم فرهنگی، هجوم فرهنگی، شبیخون فرهنگی و ... مفاهیمی بود که در آن سال‌ها گسترش فراوانی یافت و در مقابل آن، بحث از ضرورت دفاع فرهنگی، امنیت فرهنگی و بقای فرهنگی مطرح شد.

در ابتدای دهه 1370 بحث فراگیر عمومی در جامعه ایران، مسأله «تهاجم فرهنگی» بود. تهاجم فرهنگی، هجوم فرهنگی، شبیخون فرهنگی و ... مفاهیمی بود که در آن سال‌ها گسترش فراوانی یافت و در مقابل آن، بحث از ضرورت دفاع فرهنگی، امنیت فرهنگی و بقای فرهنگی مطرح شد.
اکنون پس از گذشت حدود 20 سال از رواج تهاجم فرهنگی،‌ این موضوع به خوبی مشهود شده است كه شروع این تهاجم، بخشی از سناریوی جنگ نرم دشمنان نظام اسلامی علیه مردم و كشور بوده است. بنابراین با تأكیدهای صورت گرفته از سوی مقام معظم رهبری در خصوص مقابله با این پدیده، آرایش دفاعی در كشور شكل گرفت كه در برخی اوقات نیز این آرایش برای دفع تعارض‌های فرهنگی به حالت تهاجمی در می‌آید. این تهاجم و این دفاع، حکایت از یک «جنگ نرم» تمام عیار دارد كه مدت‌هاست كشور درگیر آن شده و به طور قطع كشوری در این موضوع موفق‌تر است كه از نیروی دفاعی و تهاجمی قوی‌تری برخوردار باشد.
یكی از این لشكرهای مدافع كشور در زمینه جنگ نرم، «مركز بررسی جرائم سازمان یافته‌ سپاه» است كه فعالیت‌های مختلف این مركز طی سال گذشته خبرهای خوشحال‌كننده بسیاری را به دنبال داشته است.
در حقیقت وظیفه این مركز، بررسی جرائم سازمان یافته تروریستی، جاسوسی، اقتصادی و اجتماعی در فضای مجازی است كه با همكاری و هماهنگی سایر حوزه‌های اطلاعاتی و قضایی در جهت بررسی تهدید‌ها و آسیب‌های شبكه جهانی اینترنت و سایر فناوری‌های نوین از توان فنی و اطلاعاتی كارشناسان سپاه پاسداران و سایر متخصصین بهره گرفته و طبق اصل 150 قانون اساسی در راستای نگهبانی از انقلاب و دستاوردهای آن فعالیت می‌نماید.

اولین اقدام، انهدام 5 شبكه فساد اخلاقی
این مركز در اولین اقدام رسمی خود -كه اخبار آن در روزهای پایانی سال 1387 منتشر شد- شروع به شناسایی، ‌انهدام و دستگیری گردانندگان وب‌سایت‌های مستهجن فارسی نمود. بر اساس گزارش‌های انتشار یافته، با تلاش شبانه‌روزی نیروهای اطلاعاتی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، تعدادی از شبكه‌های سازمان یافته ضددینی و ضد امنیت، فرهنگ و عفت عمومی كه به زبان فارسی در اینترنت فعالیت می‌كردند، شناسایی و در یك سلسله عملیات پیچیده فنی - اطلاعاتی منهدم شدند.
بر اساس مستندهای به دست آمده و اعتراف‌های صریح عوامل اصلی شبكه‌هایی كه مورد حمایت سرویس‌های امنیتی كشور‌های بیگانه نیز قرار داشته‌اند، این افراد با طراحی و تشكیل شبكه‌های پیچیده و به قصد پیشبرد اهداف دشمن در قسمتی از پروژه براندازی نرم، اقدام به راه‌اندازی تعدادی وب‌سایت ضددینی، مستهجن و ضدانقلابی كرده و با ترفندهایی، افراد فعال در این عرصه را شناسایی و با برقراری ارتباط، به پشتیبانی فنی و مالی، خط دهی و هدایت آنان می‌پرداخته‌اند.

در اطلاعیه‌ای كه توسط مركز بررسی جرائم سازمان یافته‌ به مناسبت این پیروزی صادر شده بود، آمده است: «این شبكه‌های منهدم شده، پیگیر پروژه‌های شومی با اهداف اهانت و تقدس‌زدایی از اعتقادهای مذهبی، توهین به قرآن كریم و معصومین علیهم‌السلام، ترویج انواع انحراف‌های بسیار عمیق اخلاقی فردی و خانوادگی، تبلیغ برای قاچاق دختران ایرانی، شكستن حریم خصوصی افراد، فیلمبرداری مخفیانه و ترغیب كاربران ایرانی اینترنت به تولید محتوای مستهجن و ضددینی بودند كه بحمدالله با انجام عملیات رهگیری و شناسایی فنی و اطلاعاتی، عناصر اصلی و فعال در این شبكه‌ها كه تعدادی از آنها در خارج از كشور سكونت داشته‌اند، شناسایی، بازداشت و تحویل مقام‌های قضایی شدند.»
اما تعطیلی این وب‌سایت‌ها و دستگیری گردانندگان آنها كه اینك در زندان به سر می‌برند باعث شگفتی بسیاری از متخصصان فناوری اطلاعات در دنیا به ویژه آمریكا شد، ‌چراكه آنان به عنوان حامیان فنی این ماجرا هرگز این احتمال را نمی‌دادند كه قدرت ارتش سایبری ایران به نقطه‌ای رسیده باشد كه اقدام به سرنگونی این وب‌سایت‌ها كند. بر این اساس مؤسسه (Defence Tech) در گزارشی، ‌ایران را یکی از کشورهای پیشرو جهان و دارنده ارتش سایبری برای شناسایی وب‌سایت‌های غیراخلاقی دانست.

یکی از مؤسسه‌های نظامی و امنیتی ایالات متحده آمریکا با اشاره به اقدام تیم رصد سایبری سپاه در انهدام وب‌سایت‌های مستهجن اعلام کرد: «ایران یکی از 5 کشور دارای ارتش سایبری است و این تیم زیر مجموعه‌ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.»

مؤسسه «دیفنس تک» (Defense Tech) از مؤسسه‌های نظامی و امنیتی ایالات متحده آمریکا با استناد به آمار دریافتی از سازمان اطلاعات آمریکا (CIA)، ایران را جزو پنج کشور دارنده قوی‌ترین نیروی سایبری معرفی کرده و تعداد نیروهای سایبری سپاه را بیش از 2400 نفر به علاوه 12 هزار نفر نیروی ذخیره -مردمی- تخمین زده است. همچنین، ‌سازمان جاسوسی آمریکا- سیا - با اذعان به توانایی و ابتکار تیم رصد سایبری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ضمن اشاره به برخی مشخصه‌های ارتش سایبری ایران نوشت: «با این آمارها می‌توان تا حدی توانایی علمی ایران در نبرد سایبری را تخمین زد.»

مؤسسه «دیفنس تک» با تأکید بر اینکه ارتش سایبری ایران زیر مجموعه تیم رصد سایبری سپاه است، بودجه این تیم را 76 میلیون دلار اعلام کرده است. قابل ذکر است پیش از این مجله «فارین پالیسی» (چاپ آمریکا) اقدام‌های نیروهای سپاه علیه وب‌سایت‌های مستهجن در فضای سایبر را اقدامی بشردوستانه و به نفع حقوق بشر اعلام کرده بود.

فتنه عمیق كلید خورد

اما موفقیت پروژه «شبكه مضلین» در برخورد با گردانندگان وب‌سایت‌های غیراخلاقی با ایام انتخابات همزمان گردید و اخبار این دستاورد بزرگ به خاطر همزمانی با روزهای داغ انتخابات پوشش چندانی در میان رسانه‌ها پیدا نكرد. با پایان یافتن انتخابات و شروع فتنه بزرگ در كشور، مركز بررسی جرائم سازمان یافته‌ سپاه نیز خود را موظف دید در این میدان ورود پیدا كند و به وظایف خود در قبال این فتنه‌ بزرگ عمل نماید. چراكه براساس طراحی‌های صورت گرفته توسط سرویس‌های جاسوسی كشورهای بیگانه بخش بسیاری از هدایت و انتقال اطلاعات این فتنه از راه فضای مجازی و شبكه اینترنت صورت می‌گرفت.

البته زمان فتنه شرایط بسیار متفاوت‌تری نسبت به طرح مضلین داشت؛ زیرا براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته توسط سرویس‌های جاسوسی، بهترین برنامه‌ریزان و فعالان عرصه اینترنت دست به دست هم داده بودند تا برنامه‌های این سرویس‌های فتنه‌گر در ایران اجرا شود. اما قدرت فنی مرکز بررسی جرایم سازمان یافته‌ در کنترل، هدایت و ردیابی و برخورد با سر نخ‌های داخلی این شبکه‌ها به اندازه‌ای ماهرانه است که بسیاری از ماهرترین فعالان این عرصه با ابراز شگفتی نسبت به چگونگی تسلط نظام بر فعالیت‌های آنان اظهار می دارند: «اگر حتی به اندازه چند درصد احتمال شناسایی شدن را می دادند، هرگز وارد این گرداب نمی شدند.»

بنابراین بر اساس طرح فتنه عمیق، تعدادی از كاربران شبكه اینترنت كه اقدام به انتشار مطالب ضد نظام، توهین به مقام‌های كشور و همچنین زیر سؤال بردن انتخابات می‌كردند، دستگیر شدند. راه‌اندازی و مدیریت وب‌سایت‌های ضدامنیت كشور، ترویج و رواج اخبار كذب، تحریك احساس كاربران با نشر اكاذیب و اخبار دروغین مبنی بر كشته شدن مردم و اهانت به رئیس جمهور و بسیج از راه قرار دادن اخبار و مطالب توهین‌آمیز، بخشی از جرائم مدیران این پایگاه‌های اینترنتی است.

«مرصادی» دیگر در سپاه سایبری
اما پس از پروژه شبكه مضلین و پروژه فتنه عمیق، مركز بررسی جرائم سازمان یافته سپاه پاسداران در اقدام بی‌نظیر دیگری كه بیان‌كننده توانایی بالای این مجموعه در زمینه جنگ سایبری است؛ اقدام به سرنگونی شبكه‌های انتشار فیلترشكن تحت عنوان «ایران پراكسی» كرد و در كنار این موضوع موفق شد اسنادی جدید، از دخالت و همكاری منافقین، آمریكا و مجموعه فعالان حقوق بشر كشف و منتشر كند كه این پروژه، «مرصاد» نام گرفت.

این پروژه درسال 2006 میلادی درحالی صورت گرفت كه طرح «بی‌ثبات‌سازی ایران» توسط سازمان سیا تهیه و با اختصاص بودجه 400 میلیون دلاری توسط كنگره آمریكا، با دستور «بوش» ابلاغ و عملیاتی شده بود. راه‌اندازی نوع جدیدی از «جنگ اطلاعاتی» موسوم به جنگ «سایبری» در دستور كار دولت آمریكا قرار گرفت كه با استفاده از عوامل گروهك‌های ضدانقلاب از جمله منافقین، سلطنت‌طلبان و برخی گروهك‌‌های دیگر، مورد توجه آمریكایی‌ها قرار گرفت. در این راستا تأسیس شبكه‌ای موسوم به «ایران پراكسی» از جمله مهم‌ترین اقدام‌های صورت گرفته در این سال است كه با بودجه‌ای بالغ بر 50 میلیون دلار توسط سازمان سیا و تحت پوشش دفتر (IBB) وزارت امور خارجه آمریكا فعال گردید.
تخلیه بانك‌های اطلاعاتی كشور، نفوذ و خرابكاری در وب‌سایت‌های اینترنتی ایران، مبارزه با فیلترینگ در داخل كشور، ایجاد امنیت برای كاربران شبكه مجازی علیه جمهوری اسلامی ایران و ایجاد بستر ارتباط امن تلفنی و دیتا برای مصاحبه با رادیو فردا، رادیو زمانه، شبكه‌ تلویزیونی صدای آمریكا (VOA) و سایر رسانه‌های غربی، در زمره مأموریت‌های شبكه ایران پراكسی بود.
مجموعه «فعالان حقوق بشر»، مجموعه‌ای ویژه در روند فعالیت‌های حقوق بشری در ایران به شمار می‌رود. این مجموعه از اواخر سال 1384 فعالیت خود را آغاز و در نوروز سال 1385 تحت عنوان مجموعه فعالان حقوق بشر به طور رسمی، اعلام موجودیت نمود.
«کیوان رفیعی» عضو سازمان سیا و از اعضای اصلی سازمان منافقین به عنوان دبیر مجموعه فعالان حقوق بشر، در تشریح روند شکل‌گیری این گروه اعتراف می‌کند: «عنوان مذکور با هدف جلوگیری از ایجاد حساسیت برای‌ نیروهای امنیتی انتخاب شده است، چرا که عناوینی مانند سازمان و از این قبیل، نیاز به تأیید رسمی داشته و حساسیت‌برانگیز است.»

در بررسی فعالیت‌های مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران به صورت مستقیم و غیرمستقیم رد پای سازمان منافقین مشاهده می‌شود. شیوه‌های به کار رفته در فعالیت‌های این مجموعه، دقیقاً تداعی‌کننده سبک فعالیت این سازمان تروریست است. رعایت اصول امنیتی در تشکیل گروه و نامگذاری اعضا، به اعتراف دبیر کل آن و نیز تمهیدات گسترده حفاظتی در گزینش اولیه‌ اعضا، از جمله مواردی است كه در پرونده این گروه به چشم می‌خورد. کارشناسان امنیتی بر این باورند كه انجام چنین اموری جز با دارا بودن پشتوانه فعالیت‌های حرفه‌ای جاسوسی، ممكن نخواهد بود.

بخش دیگری از یافته‌های پروژه مرصاد حاکی از فعالیت گسترده سازمان منافقین در فضای سایبری و آموزش و تدوین اصول مبارز‌ه‌های مجازی و براندازانه در تقابل با نظام جمهوری اسلامی است. در روش‌های نوین ابلاغ شده از سوی سران این گروهک تروریست رگه‌هایی از ادعاهای مضحک حقوق بشری دیده می‌شود و این نشانگر اتخاذ رویکردی جدید در فعالیت‌های سازمان است. اما ارتباط مجموعه فعالان حقوق بشر با سازمان منافقین، محدود به ارتباط غیرمستقیم نبوده است. رصد اطلاعاتی مركز بررسی جرائم سازمان یافته سایبری سپاه، اسناد انکارناپذیری را از برقراری رابطه مستقیم بین این دو مجموعه، نشان می‌دهد. کیوان رفیعی علاوه بر تردد مستمر به مقر سازمان منافقین در كشور عراق -قرارگاه اشرف- ارتباط‌ گسترده‌ای از راه رابطین متعدد با سازمان دارد. «الهه كمالی» با اسم مستعار «زهره» از مهم‌ترین رابط‌های وی با سازمان است. یکی از مهم‌ترین سرپل‌ها برای ارتباط و اتصال اولیه به سازمان، حضور فردی به نام «سید جمال حسینی» در مسئولیت روابط عمومی مجموعه فعالین حقوق بشر است. سید جمال حسینی با نام مستعار «اسفندیار بهار مس» به اعتراف خود، در کمپین پناهندگان سیاسی ترکیه بوده و از اعضای سازمان منافقین است. او خطاب به «دلجو» مسئول پناهندگان سیاسی سازمان ملل در ترکیه می‌گوید: «من هوادار سازمان مجاهدین خلق بودم و یک سال با شورای مقاومت ملی همکاری کرده‌ام و دو بار به صورت غیرقانونی وارد کشور عراق شده و به قرارگاه اشرف رفته‌ام.»

گفتنی است اسناد بی‌شمار مكشوفه در این پرونده، نشان از آن دارد كه ارتباط گسترده و ارگانیک مجموعه فعالان حقوق بشر با سازمان منافقین به صورت مستمر و با حمایت‌های مالی مستقیم بوده است. تنها در بخشی از كمك‌های مالی سازمان منافقین به سركرده این گروه كه توسط كنترل ارتباط پست‌الكترونیكی این فرد با «زهره» كشف شده است، «ماهانه مبلغ 2000 دلار» از سوی سازمان به حساب وی در بانك كشاورزی، واریز می‌شده است. با این نوع کمک‌های مالی است که اعضای مجموعه مانند «احمد باطبی» كه از محكومین سابقه‌دار امنیتی می‌باشد در فرصت مرخصی زندان با واسطه‌گری گروهك تروریست كومله به راحتی از کشور خارج و با چند مسیر به آمریكا منتقل می‌شود و در موارد متعددی با هویت‌های جعلی به کشور تردد می‌کند.

نكته حایز اهمیت دیگری كه در این پرونده به چشم می‌خورد، جعل حرفه‌ای و گسترده‌ اسناد هویتی برای اعضای گروه است. تهیه‌ هویت جعلی از راه جعل گذرنامه، شناسنامه و... تنها از عهده تشکیلات سازمان‌یافته‌ای بر می‌آید که سال‌ها در این زمینه، فعالیت جاسوسی داشته باشد. نقش این نوع هویت‌سازی جعلی در پوشش فعالیت‌های کیوان رفیعی نیز قابل توجه است.

علاوه بر این، مجموعه فعالین حقوق بشر به سهولت از اسناد طبقه‌بندی‌شده‌ای استفاده کرده‌اند که نمایانگر فعالیت‌های جاسوسی گسترده و پیچیده این گروه با هدف‌گذاری در مراكز حیاتی نظام است.
«جاسوسی هسته‌ای» در صدر فهرست این جرائم قرار داشته و به شیوه‌های بسیار پیچیده انجام شده است. به عبارت دقیق‌تر، ابزار‌های جاسوسی عوامل گروهك نفاق در داخل کشور و نفوذ آنها در بخش‌های مهم و حساس، در یك دوره هدفمند به یاری مجموعه فعالین حقوق بشر آمده تا بدین وسیله بتوانند اخبار و اطلاعات مورد نظر سرویس‌های اطلاعاتی كشورهای غربی و مجامع حقوق بشری را تولید نمایند.

ذکر این نکته نیز ضروری است که مجموعه مورد نظر در پوشش‌دهی به فعالیت‌های سازمان‌های تروریست، علاوه بر منافقین- که عاملیت مستقیم آنها را بر‌عهده دارد- با گروهک‌های تروریست نام‌و‌نشان‌دار دیگر مانند «گروهک ریگی» و «انجمن پادشاهی» هم در ارتباط بوده و حمایت لازم سیاسی و اطلاعاتی را تدارک می‌دیده است. تماس «دفتر لندن انجمن پادشاهی» با شخص کیوان برای پیگیری سرنوشت یكی از اعضای ربوده شده به نام «فرود فولادوند» در راستای این نوع ارتباط‌ها بوده است.

سایبر به دنبال داركوب‌ها
پروژه‌های مضلین، ‌فتنه عمیق و مرصاد جزو پروژه‌های برجسته مركز جرائم سازمان یافته سپاه پاسداران است كه تاكنون اخبار و اطلاعات آنها منتشر شده است؛ اما در كنار این مجموعه‌ها، مركز در حال اجرا و اتمام پروژه‌ای دیگر با عنوان «شبكه داركوب» است كه اگرچه لینك این پروژه بر روی وب‌سایت مركز قرار گرفته، اما به دلیل مسائل امنیتی و داشتن ارتباط با سایر پرونده‌ها و متهمان از انتشار اطلاعات آن خودداری شده است. اما بدون شك در آینده نزدیك، شاهد انتشار اخبار خوشی در این زمینه خواهیم بود. چراكه به گفته كارشناسان این مركز، پروژه داركوب نیز یكی از طرح‌های بزرگ مركز جرائم سازمان یافته سپاه است كه باعث بهت سرویس‌های سایبری دیگر كشورها خواهد شد.

بهره‌برداری صحیح و سودمند از فضای مجازی و اینترنت مستلزم رعایت هنجارهایی است كه تخطی از آنها می‌تواند باعث آسیب‌هایی شود و برخی از آنها حتی موجب جرم‌انگاری و مجازات می‌گردند. با این حال، چنانچه به كاربرانی كه همانند كودكی نوپا در این دریای بیكران رها هستند، آموزش‌های صحیحی داده نشود، بدون شك درگیر مسائل مجرمانه در این شبكه خواهند شد.

بنابراین لازم است خانواده‌ها بدون در نظرگیری حضور مقتدرانه سپاه در عرصه سایبری، برای برقراری نظم و امنیت در این حوزه، خود اقدام به آگاه‌سازی جوانان برای پیشگیری از جرم كنند. تشكیل مركز جرائم سازمان یافته سپاه بیان‌كننده حقیقت اوج گرفتن درگیری‌ها در خاكریزهای میدان نبرد نرم است؛ نبردی كه هر روز ابعاد تازه‌تری از آن افشا و در كنار آن خبرهای پیشرفت سنگر ‌به ‌سنگر نیروهای خودی منتشر می‌شود. بدون شك در زمان نواخته شدن مارش جنگ نرم توسط دشمنان، سلاح‌های گوناگونی توسط آنان علیه جمهوری اسلامی ایران به كار گرفته می‌شود و حتی ابعاد كار به حدی جدی است كه دشمنان با سازماندهی تمامی امكانات خود نبرد تن ‌به ‌تن را از راه نیروهای داخلی آغاز كرده‌اند. نیروهایی كه پیش از این در جریان ادامه قدرت نرم دشمن ذهن‌هایشان به اسارت درآمده بود و با مسخ‌شدن افكارشان به عنوان سربازان جبهه مقابل، فعالیتی تخریبی را علیه نظام در پیش گرفته‌اند.

حال، سؤال اصلی این است كه ستاد فرماندهی جنگ نرم دشمن چگونه در حالت جنگی با این نیروهای داخلی ارتباط برقرار می‌كند؟
جواب سؤال را می‌توان در پشت دستگاه‌های رایانه‌ای كه امروز به عنوان سلاحی دوگانه از آن بهره‌برده می‌شود، یافت و آن چیزی نیست جز شاهراه ارتباطی اینترنت. شكی نیست كه شبكه جهانی اینترنت در این اواخر، حوزه توسعه خود را به خانه اكثر ایرانیان رسانده است و یكی از راه‌های انتقال دستور‌ها به نیروهای نفوذی داخل ایران به شمار می‌رود؛ اما این تمامی ماجرا نیست، چرا كه طرف مقابل نیز با وقوع این جریان‌ها بیكار ننشسته و درصدد پدافند و متوقف كردن این حمله‌ها برآمده و مانع انتقال پیام مستقیم به نیروهای داخلی دشمن شده است.

از این ‌رو عملیات آفند و پدافند نیروهای خودی و نیروهای دشمن با شدت هرچه بیشتر در جبهه شبكه اینترنت ادامه دارد. اما در این میان، نبرد به آفند و پدافند در اینترنت محصور نمی‌شود، بلكه نیروهای داخلی با استفاده از سلسله عملیات‌های پیچیده امنیتی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، برخی متهمان و عناصر مرتبط و مؤثر با این حمله را شناسایی و دستگیر كرده‌اند كه از جمله نمونه‌های بارز آن، می‌توان به دستگیری اعضای شبكه مضلین كه در زمینه وب‌سایت‌های ضداخلاقی فعالیت می‌كردند یا دستگیری 30 عضو شبكه‌های جنگ سایبری كه به تازگی خبر آن منتشر شد، اشاره كرد. قدرت نیروهای داخلی برای متوقف كردن آفندهای جنگ نرم در حوزه اینترنت به ‌حدی زیاد است كه خود مدیران و گردانندگان این شبكه عظیم جهانی را نیز، به تعجب واداشته است. این موضوع نشان‌دهنده اشراف و برتری كامل نیروهای امنیتی ایران چه در حوزه جنگ‌های واقعی و چه در حوزه جنگ‌های سایبری است كه در سایه هشدارهای لحظه‌شناسانه رهبر معظم انقلاب پیرامون جنگ‌نرم، تحقق پیدا كرده است.


روزنامه جوان
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 11 شهریور 1396 ساعت 21 و 32 دقیقه و 53 ثانیه
It's very effortless to find out any matter on net as compared to books, as I found this post at this web page.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :